Αρχική | Κριτική Επιτροπή | Πρόγραμμα | Χώροι | Εισιτήρια | Φιλοξενία | Εκδόσεις | Φωτογραφίες | Προσωπικό | Χορηγοί | ENGLISH


Διοικητικό Συμβούλιο

Πρόεδρος: Γιώργος Χωραφάς

Αντιπρόεδρος - Διευθύντρια του Φεστιβάλ: Δέσποινα Μουζάκη

Μέλη

Δήμητρα Αργυρού
Προϊσταμένη Διεύθυνσης Κινηματογράφου και Οπτικοακουστικών Μέσων, Υπουργείο Πολιτισμού

Αντώνης Γυφτόπουλος
Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Θεσσαλονίκης

Nίκος Κασιμάτης
Εντεταλμένος Σύμβουλος ΔΕΘ ΑΕ

Εύα Καϊλή
Δημοτική Σύμβουλος Δήμου Θεσσαλονίκης (αναπληρωματικό μέλος)

Γιάννης Χρυσάφης
Εκπρόσωπος ΔΕΘ ΑΕ(αναπληρωματικό μέλος)

Νομική Σύμβουλος: Μαριάννα Παπαδοπούλου

Γραμματέας: Χαρά Παπαδημητρίου

Γενική Συνέλευση

Λίλα Δασκαλάκη, εκπρόσωπος Υπουργείου Πολιτισμού
Απόστολος Κρυωνάς, εκπρόσωπος Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών (ΕΕΣ)
Στάθης Βαλούκος, εκπρόσωπος Ένωσης Σεναριογράφων Ελλάδος (ΕΣΕ)
Ρήγας Αξελός, εκπρόσωπος Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών (ΣΕΗ)
Θάνος Λαμπρόπουλος, εκπρόσωπος Συνδέσμου Ανεξαρτήτων Παραγωγών Οπτικοακουστικών Έργων (ΣΑΠΟΕ)
Νώντας Βακαλόπουλος, εκπρόσωπος Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου - Τηλεόρασης (ΕΤΕΚΤ-ΟΤ)
Αλέξανδρος Ψυχόπουλος, εκπρόσωπος Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αιθουσαρχών
Κινηματογραφιστών (ΠΟΑΙΚ)
Ζήνος Παναγιωτίδης, εκπρόσωπος Ένωσης Διανομέων Κινηματογραφικών Ταινιών Ελλάδος
Μανόλης Σταυρακάκης, εκπρόσωπος Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος (ΟΚΛΕ)
Αντώνης Κούφαλης, εκπρόσωπος Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ)
Γιώργος Σταμπουλόπουλος, εκπρόσωπος Σωματείου Ελλήνων Σκηνοθετών-Παραγωγών Κινηματογράφου
Δημήτριος Μπακατσέλος, Πρόεδρος ΔΕΘ ΑΕ
Μάνος Ζαχαρίας, εκπρόσωπος ΕΡΤ ΑΕ
Αθανασία Τουλιοπούλου, εκπρόσωπος Υπουργείου Μακεδονίας - Θράκης
Θόδωρος Αδαμόπουλος, εκπρόσωπος Ταινιοθήκης της Ελλάδος
Γιάννης Λάρδης, εκπρόσωπος Πανελλήνιου Μουσικού Συλλόγου
Νίκος Μακραντωνάκης, εκπρόσωπος Δήμου Θεσσαλονίκης

Διευθύντρια: Δέσποινα Μουζάκη
Καλλιτεχνικός Διευθυντής Προγράμματος Ημέρες Ανεξαρτησίας: Λευτέρης Αδαμίδης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Επιλογή επίσημου προγράμματος: Δέσποινα Μουζάκη
Επιλογή προγράμματος Ημέρες Ανεξαρτησίας: Λευτέρης Αδαμίδης
Υπεύθυνος Ελληνικού προγράμματος: Θάνος Αναστόπουλος
Σύμβουλοι Διεθνούς επίσημου προγράμματος: Αλέξης Γρίβας, Λευτέρης Αδαμίδης, Νίκος Σαββάτης
Συνεργάτις επίσημου προγράμματος: Σοφία Αγγελίδου
Επιλογή προγράμματος Ματιές στα Βαλκάνια: Δημήτρης Κερκινός
Επιλογή προγράμματος Focus: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης
Επιλογή αφιερώματος Βραζιλιάνικος Κινηματογράφος:Alfredo Calvino, Αλέξης Γρίβας, Νίκος Σαββάτης
Επιλογή αφιερώματος Νέος Κινηματογράφος από την Κίνα: Derek Elley

ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Διεθνές επίσημο πρόγραμμα: Αλέξης Γρίβας, Ίλσε Ασεβέδο, Αγγελική Βέργου, Γιάννα Σαρρή, Τίνα Σιδέρη
Ημέρες Ανεξαρτησίας: Μαρία Χατζάκου
Ελληνικές ταινίες 2006: Αφροδίτη Νικολαΐδου,
Γιώργος Νούνεσης, Αύρα Γεωργίου, Αναστασία Οικονόμου
Ματιές στα Βαλκάνια:Δημήτρης Κερκινός
Αφιερώματα: Αλέξης Γρίβας, Ίλσε Ασεβέδο, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Αγγελική Βέργου, Γιάννα Σαρρή
Ελληνικά αφιερώματα: Χαρά Παπαδημητρίου
Προγραμματισμός προβολών: Μπάμπης Κολώνιας
Επεξεργασία οπτικού υλικού Ελληνικού προγράμματος: Γιώργος Νούνεσης

INDUSTRY CENTER
Συντονίστρια: Linda Beath
Crossroads: Marie-Pierre Macia, Κατερίνα Κακλαμάνη, Φένια Κοσσοβίτσα, Ελπίδα Καλλιντέρη, Lucas Rosant
Αγορά: Μαργαρίτα Ηλιοπούλου, Αθηνά Γεωργιάδου, Στέλλα Βλαχομήτρου
Balkan Fund: Χριστίνα Κάλλας-Καλογεροπούλου, Λουκία Ρικάκη, Αγγελική Βέργου
Salonica Studio: Renate Roginas, Αριάν Κότση

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Παραγωγή - Οργάνωση:Δάνης Κόκκινος, 'Αννα Θ. Μηλώση
Περιφερειακές εκδηλώσεις: Βίκυ Βακλαβά

ΕΚΘΕΣΕΙΣ
Βιμ & Ντονάτα Βέντερς: Βαγγέλης Ιωακειμίδης, Μάριον Ιγγλέση, 'Αννα Θ. Μηλώση
Εύα Σβανκμαγιέροβα - Γιαν Σβανκμάγιερ: Γιαν Σβανκμάγιερ, Λίζα Ψωμιάδου
Ιβ Σάσμαν: Κατερίνα Κοσκινά, 'Αννα Μηλώση
Νουρί Μπιλγκέ Τζεϊλάν: Μάριον Ιγγλέση, Λίζα Ψωμιάδου
Κάο Φέι: Μάριον Ιγγλέση, Λίζα Ψωμιάδου
Λήδα Παπακωνσταντίνου: Ντένης Ζαχαρόπουλος, Δάνης Κόκκινος

MASTERCLASSES - ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ
Συντονισμός: Αθηνά Καρτάλου, Σοφία Αγγελίδου
Βοηθός: Ελένη Ανδρουτσοπούλου

ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Διοίκηση - Διαχείριση: Ελένη Αποστόλου
Σύμβουλοι Διοίκησης: Αθηνά Καρτάλου, Ελένη Ράμμου
Διεύθυνση Επικοινωνίας: Μαρίνα Κοκολοδημητράκη
Συνεργάτις Διεύθυνσης: Σοφία Αγγελίδου
Νομική σύμβουλος: Μαριάννα Παπαδοπούλου
Οργάνωση - Συντονισμός:Δάνης Κόκκινος, 'Αννα Θ. Μηλώση
Δημόσιες σχέσεις: Ιωάννα Πανάρετου, Βίκη Παπαδημητρίου (Αθήνα), Ιωάννα Σταματάκη, Νίκος Δημαρέλης, Γιώργος Σερδάρης, Ζωή Χαραλαμπίδου (Θεσσαλονίκη)
Συντονισμός εμπορικού τμήματος: Βίκη Παπαδημητρίου
Τμήμα ανθρώπινου δυναμικού: Μαρία Τζιώλα, Αρθούρος Σκέπερς
Τμήμα προμηθειών: 'Ακης Σταυρόπουλος
Οικονομικό τμήμα: Απόστολος Παπασωτηρίου, Κάλλη Γκανούδη, Γιούλη Μαρασλή, Χαράλαμπος Παπαδόπουλος, Παναγιώτα Τζιμέα, Νίκη Χουλιάρα, Χρήστος Αβραμίδης
Εκπαιδευτικά προγράμματα: Αριάν Κότση
Μηχανοργάνωση: Λάζαρος Μπουδακίδης (Θεσσαλονίκη), Γιώργος Στούνος (Αθήνα)
Διεύθυνση κινηματογραφικών αιθουσών-Πολιτική εισιτηρίων: Νότης Φόρσος
Διαχείριση εισιτηρίων:Λάζαρος Μπουδακίδης
CineΚάρτα F: Αντιγόνη Μιξαφέντη
Γραμματεία: Στέλλα Βλαχομήτρου, Δημήτρης Σάννας (Αθήνα), Αντιγόνη Μιξαφέντη (Θεσσαλονίκη)
Γραμματεία Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής: Παυλίνα Βοσινάκη
Σχεδιασμός - Επίβλεψη χώρων φεστιβάλ: Μάκης Νικηφορίδης, Bernard Cuomo
Οργάνωση - Λειτουργία χώρων: Δάνης Κόκκινος, Αλφόνσο Καλδερόν
Πρόγραμμα εθελοντισμού:Λευθέρης Πλακίδας
Γιατρός: Κώστας Κουτσομυτέλης
Τεχνικοί: Χρήστος Παλαμίδας, Χρήστος Πολύζος, Θόδωρος Σαραϊδάρης
Μηχανικοί προβολής: Απόστολος Καραγιαννίδης, Κώστας Πασχαλίδης
Υπεύθυνος Cafe-bars: Ερρίκος Μητσουρίδης

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Αθήνα: Παναγιώτης Μίχος, Έλενα Χρηστοπούλου, Ειρήνη Κατσουνάκη,Δήμητρα Νικολοπούλου
Θεσσαλονίκη:Δήμητρα Βοζίκη, Τίνα Αντωνάκου
Ξένος Τύπος: Αλέξης Γρίβας, Αγγελική Βέργου
Επιμέλεια ιστοσελίδας: Λάζαρος Μπουδακίδης
Δελτία Τύπου: Τίνα Αντωνάκου, Δήμητρα Βοζίκη, Έλενα Χρηστοπούλου, Ειρήνη Κατσουνάκη, Δήμητρα Νικολοπούλου, Σόνια Ψυρράκη
Διευθυντής εφημερίδας Πρώτο Πλάνο: Γιώργος Τούλας
Αρχισυντάκτρια: Τζένη Παυλίδου
Συντάκτες: Βάσω Βλαχοπούλου, Όλγα Καζάτη, Γκέλλυ Μαδεμλή, Βαρβάρα Μπασδέκη, Γιάννης Παλαβός, Βούλα Παλαιολόγου, Βαγγέλης Ρητάς, Κωνσταντίνος Σαμαράς, Κία Τζύμου
Υπεύθυνη αγγλικών σελίδων εφημερίδας: Αγγελική Κόντις
Φωτογράφοι: Βασίλης Βερβερίδης, Έφη Τσακρακλίδου

ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ
Στέλλα Σταυρινοδάκη, Λίνα Σούντρη, Λυδία Βασιλείου, Τάκης Γρηγορίου, Αγγελική Πέτρου, Κριστέλ Τσιλιμπάρη
Πρακτορείο ταξιδίων: UTS
Μετακινήσεις: Zorpidis Travel Services

ΕΝΤΥΠΑ - ΕΚΔΟΣΕΙΣ
Συντονισμός: Αθηνά Καρτάλου
Σχεδιασμός παραγωγής: Ανδρέας Ρεμούντης
Μονογραφία Βιμ Βέντερς: Εκδ. Ιανός-ΦΚΘ, Επιμέλεια: Μπάμπης Ακτσόγλου
Μονογραφία Γιαν Σβανκμάγιερ: Εκδ. Σύγχρονοι Ορίζοντες-ΦΚΘ, Επιμέλεια: Μπάμπης Ακτσόγλου
Μονογραφία Νουρί Μπιλγκέ Τζεϊλάν: Εκδόσεις ΦΚΘ, Επιμέλεια:Δημήτρης Κερκινός
Μονογραφία Σταύρος Τσιώλης: Εκδ. Αιγόκερως-ΦΚΘ, Συγγραφή: Ηλίας Κανέλλης
Μονογραφία Δήμος Θέος: Εκδ. Αιγόκερως-ΦΚΘ, Επιμέλεια: Στράτος Κερσανίδης
Αφιέρωμα στον Νέο Κινηματογράφο από την Κίνα: Εκδόσεις ΦΚΘ, Επιμέλεια: Derek Elley & Stephen Cremin
Αφιέρωμα στον Βραζιλιάνικο Κινηματογράφο: Εκδόσεις ΦΚΘ, Επιμέλεια: Νίκος Σαββάτης
Σε ξένο τόπο: Η μετανάστευση στον ελληνικό κινηματογράφο (1956-2006): Εκδόσεις Αιγόκερως-ΦΚΘ, Επιμέλεια: Αθηνά Καρτάλου, Θάνος Αναστόπουλος, Αφροδίτη Νικολαΐδου
DVD Ελληνικές Ταινίες 2006: Εκδόσεις ΦΚΘ, Επιμέλεια: Θάνος Αναστόπουλος,
Αφροδίτη Νικολαΐδου, Γιώργος Νούνεσης
DVD για το αφιέρωμα Μετανάστευση στον Ελληνικό Κινηματογράφο: Εκδόσεις ΦΚΘ, Επιμέλεια: Αφροδίτη Νικολαΐδου, Γιώργος Νούνεσης
Γλωσσική επιμέλεια - Διορθώσεις εκδόσεων: Ιφιγένεια Ταξοπούλου, Τατιάνα Καποδίστρια, Αθηνά Καρτάλου, Μαίρη Κιτροέφ, Ελένη Ράμμου, Τάνια Κάντζιου
Εξώφυλλα:Δημήτρης Κολιαδήμας & Δημήτρης Παπάζογλου (Designers United)
Σελιδοποίηση: Νίκος Καλτσάς, Πέγκυ Τσαπρούνη, Ανδρέας Ρεμούντης
Σχεδιασμός DVD & Authoring: Θάνος Τσάντας, Γιώργος Νούνεσης

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Επιμέλεια: Ελένη Ράμμου
Συντονισμός: Μάνθη Μπότσιου
Σχεδιασμός - Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ανδρέας Ρεμούντης
Συντάκτες: Ελένη Ανδρουτσοπούλου, Μάνθη Μπότσιου, Αφροδίτη Νικολαΐδου
Μεταφράσεις: Έλλη Πετρίδη, Ελένη Ανδρουτσοπούλου
Γλωσσική επιμέλεια - Διόρθωση: Μαίρη Κιτροέφ
Καταχωρίσεις: Μαρίνα Κοκολοδημητράκη, Βίκη Παπαδημητρίου, Ιωάννα Πανάρετου (Αθήνα), Ιωάννα Σταματάκη, Γιώργος Σερδάρης (Θεσσαλονίκη)
Εξώφυλλο:Δημήτρης Κολιαδήμας & Δημήτρης Παπάζογλου (Designers United)
Επιμέλεια παραγωγής: Ανδρέας Ρεμούντης / Παραγωγή: Z-AXIS

ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ
Μεταφράσεις - Υποτιτλισμός: StoryTeller Subtitles & συνεργάτες

ΚΙΝΗΣΗ ΤΑΙΝΙΩΝ
Ίλσε Ασεβέδο,Λευτέρης Χαρίτος, Τίνα Σιδέρη, Denise Andreola, Νότης Φόρσος
Μεταφορά και εκτελωνισμός: DHL, International Greca Transports

Αφίσα:Δημήτρης Κολιαδήμας & Δημήτρης Παπάζογλου (Designers United)
Αφίσα Ημέρες Ανεξαρτησίας: Γιάννης Γρηγοριάδης
Γλυπτό βραβείο Χρυσός Αλέξανδρος: Παύλος Κουγιουμτζής
Λογότυπο Φεστιβάλ: Ειρήνη Δαφέρμου
Φωτογράφοι: Βαγγέλης και 'Αγγελος Ρασσιάς
Τελετές: Le Spot Productions

To Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης χρησιμοποιεί το πρόγραμμα Datakal Festival Database για τη διαχείριση και οργάνωση πληροφοριών (Thomas Prasek και Pavel Kalenda)


Το ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ είναι μέλος της INTERNATIONAL FEDERATION OF FILM PRODUCERS ASSCOCIATIONS / www.fiapf.org