Προσωπικό

Διοικητικό Συμβούλιο
Πρόεδρος
Γιώργος Αρβανίτης
Αντιπρόεδρος
Αχιλλέας Κυριακίδης
Μέλη
Κυριακή Μάλαμα, Σπύρος Πέγκας, Γιώργος Τούλας, Γιώργος Τσεμπερόπουλος, Γιώργος Χριστιανάκης
Νομικός Σύμβουλος
Μαριάννα Παπαδοπούλου
Γραμματέας
Μαρία Τζιώλα


Γενική Διευθύντρια
Ελίζ Ζαλαντό


Διευθυντής
Ορέστης Ανδρεαδάκης


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
Επικεφαλής Προγράμματος
Γιώργος Κρασσακόπουλος
Υπεύθυνη Συντονισμού Διεθνούς Προγράμματος-Σύμβουλος Προγράμματος
Ίλσε Ασεβέδο
Επιλογή-Συντονισμός Προγράμματος «Ματιές στα Βαλκάνια»
Δημήτρης Κερκινός
Συντονισμός Προγράμματος VR
Γιάννα Σαρρή
Υπεύθυνη Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου
Ελένη Ανδρουτσοπούλου
Επιμέλεια αφιερώματος στον Ελληνικό Queer Κινηματογράφο
Κωνσταντίνος Κυριακός
Συνεργάτες Διεθνούς Προγράμματος
Αγγελική Πέτρου, Θάνος Σταυρόπουλος, Γιάννης Παλαβός, Γιάννης Σμοΐλης
Βοηθοί Προγράμματος
Βασίλης Τερζόπουλος, Ανδρέας Θωμόπουλος
Ειδικός Σύμβουλος Προγράμματος
Αλέξης Γρίβας
Film Forward Guest Programmer
Ντένις Λιμ
Πρόγραμμα «Νεανική Οθόνη»
Αγγελική Πέτρου, Μαρία Παπασωτήρη, Ειρήνη Δελιδάκη

ΑΓΟΡΑ
Γιάννα Σαρρή (Υπεύθυνη), Μαρί-Πιέρ Μασιά (Καλλιτεχνική́ Διεύθυνση Crossroads Co-Production Forum, συντονισμός Αγοράς), Αγγελική Βέργου, Ντενίς Ανδρεώλα, Έλενα Χρηστοπούλου 
Συντονιστής́ Προγράμματος Locarno Industry Academy International
Ιωάννα Στάη
Επιλογή Agora Works in Progress
Γιάννα Σαρρή, Μαρί-Πιέρ Μασιά, Αγγελική Βέργου, Ντενίς Ανδρεώλα, Έλενα Χρηστοπούλου, Δημήτρης Κερκινός, Ελένη Ανδρουτσοπούλου
Παραγωγή Αγοράς
Νίκος Μποζάνης
Επιμέλεια ψηφιοποίησης ταινιών
Γιώργος Νούνεσης
Συντονισμός δράσης «Ταινίες για τα παιδιά στη Νοτιοανατολική Ευρώπη»
Ελένη Χανδρινού
Ασκούμενοι Ξένου και Ελληνικού Προγράμματος και τμήματος ΑΓΟΡΑΣ
Μαρί Ντουρί, Αντώνης Λαγαριάς, Πέτρος Αρώνης, Αλέξανδρος Μηνάς, Μάρθα Ρούσσου, Βίτους Μπάχαουζεν

MARKETING
Μπάμπης Μοσκόφογλου (υπεύθυνος)

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
Δήμητρα Νικολοπούλου (υπεύθυνη), Αλεξάνδρα Κόλια (υπεύθυνη Ξένου Τύπου), Τίνα Αντωνάκου, Αλεξάνδρα Κόλια, Ζωή-Χάρις Μπελενιώτη
Σύμβουλος Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης
Ιφιγένεια Κωνσταντινίδου

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ «ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ»
Διευθυντής Έκδοσης
Ορέστης Ανδρεαδάκης
Αρχισυντάκτρια
Δήμητρα Νικολοπούλου
Συντακτική ομάδα
Γιώργος Κρασσακόπουλος, Γιάννης Σμοΐλης, Αλεξάνδρα Κόλια, Γιάννα Σαρρή, Δημήτρης Κερκινός
Φωτογράφοι
Βασίλης Βερβερίδης, Γιάννης Στεφανίδης, Άρης Ράμμος

ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ
Στέλλα Σταυρινοδάκη (Υπεύθυνη), Στέλλα Βλαχομήτρου, Σοφία Τιμπλαλέξη, Μίκαελ Τσάινλινγκερ
Κίνηση φιλοξενούμενων
Λευτέρης Καζαντζίδης
Πρακτορεία ταξιδιών
GS Travel, Services Dion Tours & Red Elephant

ΧΩΡΟΙ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Δάνης Κόκκινος (Σχεδιασμός/Επίβλεψη), Νίκη Χουλιάρα (Υπεύθυνη κινηματογραφικών αιθουσών), Δημήτρης Κουρτίδης (Συντονισμός κινηματογραφικών αιθουσών)
Σύστημα έκδοσης εισιτηρίων
Λάζαρος Μπουδακίδης, Γρηγόρης Αλεξανδρίδης
Υπεύθυνος τεχνικής υποστήριξης και μηχανικών προβολής
Άκης Σταυρόπουλος
Κίνηση ταινιών
Ανδρέας Θωμόπουλος, Ηρακλής Καστρινάκης
Τεχνικοί
Περικλής Δημόπουλος (τεχνικός ασφαλείας), Λάζαρος Σεϊτανίδης, Αχιλλέας Εταιρίδης

ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Συνεργάτις Γενικής Διευθύντριας
Μαρία Ναλτσατζιάδου
Συνεργάτις Διευθυντή
Στέλλα Καραγιαννίδου
Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικου
Μαρία Τζιώλα
Οικονομικό τμήμα
Απόστολος Παπασωτηρίου (υπεύθυνος), Νίκη Χουλιάρα, Κάλλη Γκανούδη, Αλεξάνδρα Σολτάτου, Μαρία Σαπουντζόγλου
Εθελοντισμός
Στέλλα Καραγιαννίδου, Ευαγγελία Μακρή
Πληροφορική & Τηλεπικοινωνίες
Λάζαρος Μπουδακίδης (υπεύθυνος, Θεσσαλονίκη), Γιώργος Στούνος (Αθήνα), Μιχάλης Λαφτσίδης, Ανέστης Σιδηρόπουλος
Συντονισμός Website
Μιχάλης Λαφτσίδης
Συντονιστής Κινηματογραφικών Αιθουσών Ετήσιας Δραστηριότητας
Τέλλος Φίλης

ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ / ΧΟΡΗΓΙΕΣ

Άννα Μηλώση (υπεύθυνη), Μαρία Πολυβίου, Μαρία Ιωαννίδου, Βάλια Παγωνίδου, Τάνια Δούλαλα

ΟΡΓΆΝΩΣΗ ΕΚΔΗΛΏΣΕΩΝ

Μαρία Πολυβίου (υπεύθυνη), Άννα Μηλώση, Έλενα Αθανασιάδου, Γιάννης Τικτόπουλος (Συντονισμός CineΚάρταF / FestivalShops)

ΟΡΓΆΝΩΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΉΣ

Δάνης Κόκκινος (Υπεύθυνος),
Αντιγόνη Μιξαφέντη

Βραβείο Κοινού

Μαρία Τζιώλα, Αναστασία Συρά
Γραμματεία
Γιάννης Μπάμπαλης (Θεσσαλονίκη), Δημήτρης Σάννας (Αθήνα)
Διεθνής Κριτική Επιτροπή
Παυλίνα Βοσινάκη
Κλητήρες
Γιάννης Τσουκαλίδης (Θεσσαλονίκη), Δημήτρης Βαγγέλης (Αθήνα)
Σύμβουλοι ευρωπαϊκών προγραμμάτων
Αλέξης Φραγκιάδης, Ελένη Ράμμου

ΥΠΟΤΙΤΛΙΣΜΟΣ & ΔΙΕΡΜΗΝΕΙΑ
Μεταφράσεις-Υποτιτλισμός
Νεανικό Πλάνο Subtitles
Διερμηνεία
Μαρίνα Διάφα & Συνεργάτες

ΕΝΤΥΠΑ – ΕΚΔΟΣΕΙΣ
Συντονισμός Ύλης
Γκέλυ Μαδεμλή (Επίσημος Κατάλογος, Α/Κατάλογος), Ντενίς Ανδρεώλα, Έλενα Χριστοπούλου (Agora Manual)
Μεταφράσεις
Γκέλυ Μαδεμλή, Γιάννης Φωτόπουλος (Επίσημος Κατάλογος), Σταύρος Λαζαρίδης, Γιάννης Φωτόπουλος (Α/Κατάλογος)
Γλωσσική Επιμέλεια
Κώστας Κωνσταντίνου (Επίσημο Πρόγραμμα, Α/ Κατάλογος), Γιάννης Παλαβός (Agora Manual)
Διορθώσεις
Γκέλυ Μαδεμλή, Κώστας Κωνσταντίνου
Συντονισμός έντυπων υλικών
Μπάμπης Μοσκόφογλου
Εκτυπωση
Cloudprint

VISUAL IDENTITY
Beetroot Design Group
Σχεδιασμός εξωφύλλου
Beetroot Design Group
Σχεδιασμός έκδοσης
MNP Design

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΣΠΟΤ
Ιδέα & Σκηνοθεσία
Ζακλίν Λέντζου
Παραγωγή
Φένια Κοσοβίτσα, Blonde

To Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης χρησιμοποιεί το πρόγραμμα Datakal Festival Database για τη διαχείριση και οργάνωση πληροφοριών.

Supported by

Member of

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

  • Θεσσαλονίκη

  • Αθήνα

Γραφεία

Πλατεία Αριστοτέλους 10, 546 23 Θεσσαλονίκη

Στοιχεία Επικοινωνίας

Τηλ.: 2310 378 400
Fax: 2310 285 759
E-mail: info@filmfestival.gr

Γραφεία

Διονυσίου Αρεοπαγίτου 7, 117 42 Αθήνα

Στοιχεία Επικοινωνίας

Τηλ.: 210 870 6000
Fax: 210 644 8143
E-mail: info@filmfestival.gr

  • Επικαιρότητα

  • Σας ενδιαφέρει...

Loading

oxen-waisted