Το Σάββατο 6 Ιουλίου έπεσε η αυλαία του 3ου Evia Film Project, της πράσινης πρωτοβουλίας του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Η πενθήμερη γιορτή του σινεμά περιελάμβανε, μεταξύ άλλων, προβολές ταινιών, ανοιχτές συζητήσεις, δράσεις για επαγγελματίες του κινηματογράφου από ολόκληρο τον κόσμο, περιηγήσεις. Ας πάρουμε μια γεύση από το τι συνέβη την τελευταία μέρα.
Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης μαζί με το Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Λοκάρνο παρουσιάζουν για ακόμα μία χρονιά την επιτυχημένη δράση Thessaloniki Locarno Industry Academy. Πρόκειται για μία πρωτοβουλία που απευθύνεται σε νέους και νέες επαγγελματίες του κινηματογραφικού χώρου από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Οι αιτήσεις ξεκίνησαν, σας περιμένουμε!
Ο πολυβραβευμένος σκηνοθέτης Γιώργος Ζώης είναι ο υποψήφιος που έχει επιλεγεί για το φετινό πρόγραμμα υποτροφίας residency «Berlin AiR: Thessaloniki-Berlin», που διοργανώνει το Medienboard Berlin-Brandenburg για τρίτη συνεχή χρονιά, προσφέροντας σε επαγγελματίες του σινεμά από την Ελλάδα που ετοιμάζουν κάποιο νέο πρότζεκτ τη δυνατότητα να διαμείνουν και να εργαστούν στο Βερολίνο για χρονικό διάστημα τριών μηνών.
Όλα όσα σημαίνουν καλοκαίρι έρχονται στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ), στο πλαίσιο της σειράς υπαίθριων κινηματογραφικών προβολών Park your Cinema, στο Ξέφωτο του ΚΠΙΣΝ, σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης. Στο Park your Cinema προβάλλονται ταινίες για ενήλικες, επιλεγμένες από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, με θέμα το καλοκαίρι.
Με χαρά σάς ανακοινώνουμε ότι ξεκίνησε η κατάθεση ελληνικών ταινιών για το 65o Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, που θα πραγματοποιηθεί από τις 31 Οκτωβρίου έως τις 10 Νοεμβρίου 2024. Η προθεσμία για την κατάθεση των ελληνικών ταινιών είναι η Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου 2024.